Dopřejte si šálek horkého zázvorového čaje. Když ho připravíte z čerstvého kořene zázvoru, bude mnohem chutnější než zázvorový čaj uvařený z čajového sáčku z obchodu.
Zázvorový čaj je velmi jednoduchý. Je to jednoduše horká voda s čerstvým zázvorem.
Čerstvý zázvor může být pikantní a štiplavý, takže hlavní úkol je pohrát s množstvím zázvoru, které použijete. Pokud zázvor louhujete déle, budete mít pálivější výsledek.
Pro lepší chuť do čaje přidejte různé přísady. Máme pro Vás několik kombinací, tak třeba vyzkoušíte nové chutě nebo dáte přednost klasice.
Toto bude Váš nový oblíbený nápoj během chladného zimního období.
Jenom zalít horkou vodou? Raději ne!
V naší rychlé době se v některých domácnostech, ale také v restauracích, rozšířil nešvar nakrájený zázvor zalít vodou z rychlovarné konvice.
Výsledek neurazí, není pikantní a i když ze zázvoru něco v chladnoucí vodě vylouhujete, rozhodně v něm spoustu zdravých látek necháte.
Je to podobné jako, když si myjete ruce jenom vodou nebo vodou a mýdlem.
Je nutné zázvor před přípravou čaje oloupat?
Loupání kořene zázvoru není nutné a je věcí osobní preference.
Spousta lidí zázvor nikdy neloupe, když se nejí, obzvlášť u receptu, jako je zázvorový čaj. Jiní lidé oloupou starší kořeny a ty mladších nechají být.
Každopádně když se rozhodnete kůru neloupat, nezapomeňte kořen důkladně opláchnout a vydrhnout, abyste odstranili veškeré nečistoty.
Kolik zázvoru použít?
Tajemství dokonalého zázvorového čaje je spousta čerstvého zázvoru, který se louhuje po dlouhou dobu, aby vynikla jeho chuť.
Opravdu to se zázvorem v čaji nemůžete přehnat, takže klidně přidejte zázvoru, kolik chcete, a nechte jej vařit, jak dlouho chcete.
Má zázvorový čaj nějaké zdravotní přínosy?
Spousta lidí využívá zázvorový čaj, aby ze zázvoru dostali právě jeho zdravotní přínosy.
Zázvor již dlouho hraje roli v tradiční medicíně, zejména jako pomocník při trávení třeba u žaludečních potíží, nevolnosti nebo jako úleva při zácpě. Zázvor má také protizánětlivé, antimikrobiální a antioxidační vlastnosti.
V zimě podpoří imunitu těla. Při nachlazení pomůže lépe zvládat příznaky.
Vědci stále zkoumají jeho možné přínosy pro různá onemocnění. Pití zázvorového čaje má jen velmi málo vedlejších účinků, ale u složitějších případů nebude škodit probrat užívání se svým lékařem.
Tip k přípravě zázvorového čaje
Připravte si čaj na celý týden. Použijte dvojnásobnou nebo trojnásobnou dávku. Uvařený čaj uchovávejte v uzavřené nádobě v lednici. Pak jej můžete pít vychlazený nebo si jednoduše odlít a ohřát. Díky tomu máte každý den nejčerstvější chuť.
Přísady
Zázvor koupíte v každém obchodě i ve večerce. Při kupování dejte pozor na to, aby kořen nebyl plesnivý nebo příliš starý a seschlý.
- 2 polévkové lžíce čerstvého zázvoru (asi 5 cm)
- 4 šálky vody
- 1 polévková lžíce čerstvé limetkové nebo citronové šťávy (šťáva z 1/2 limetky nebo citronu), volitelně
- 1 až 2 lžíce medu, podle chuti
Postup krok za krokem ke klasickému zázvorovému čaji
1) Nakupte si všechny přísady
2) Připravte si 2 polévkové lžíce čerstvého kořene zázvoru (je to asi 5 cm). Oloupejte kořen a následně nakrájejte na tenké plátky cca 2 mm, aby se zázvor dobře vylouhoval. Díky tomu připravíte velmi chutný zázvorový čaj.
3) Do hrnce přidejte 4 šálky vody a nakrájený zázvor. Pak přiveďte k varu a nechte vařit alespoň 10 minut. Pro ostřejší a pikantnější čaj můžete vařit 20 minut i déle a nebo použít více zázvoru.
Silný čaj by měl být spíše nahnědlý než čirý. My dáváme přednost silnějšímu a štiplavějšímu, protože podle nás je lahodnější, výživnější a prospěšnější.
4) Sundejte z plotny, přeceďte a nalejte do skleničky.
5) Dle chuti přidejte 1 lžíci čerstvé limetkové nebo citronové šťávy a 1 až 2 lžíce medu.
Jak si zázvorový čaj uskladnit
Zbytek zázvorového kořene můžete zamrazit a použít později.
Zázvorový čaj nemusíte vypít hned, ale spotřebujte do jednoho týdne. Ideálně ho uchovávejte v chladničce ve vzduchotěsné nádobě nebo láhvi. Někdo používá termosku a má čaj na 2 dni hned při ruce.
Pokud si u staršího zázvorového čaje všimnete nějaké usazeniny, nic se neděje. To se jen usadily částice z rozvařeného zázvoru a ty můžete v klidu pít. Ale jestli máte rádi průzračnou variantu, prostě čaj sceďte přes jednu nebo dvě vrstvy gázoviny.
A teď to slibovaná zázvorová dobrodružství
Nemáte med? Žádný problém! – Čaj oslaďte sirupem z agáve nebo rýžovým sirupem. Samozřejmě si můžete čaj vychutnat i neslazený.
Čaj ze zázvoru a kurkumy – Přidejte do hrnce spolu se zázvorem několik čerstvých plátků kořene kurkumy nebo 1 kapsli Zlatého Kurkuminu.
Zázvorový čaj s mátou – Pro osvěžující čaj použijte hrst čerstvých lístků máty. Nepřidávejte je do hrnce hned, ale až když se zázvor a voda vaří. Vychlazený čaj s ledem je pak vynikající.
Zázvorový čaj s pomerančem – Kombinace citrónu a zázvoru může být pro někoho moc silná. Pak zkuste místo citronu sladký pomeranč. Nahradíte tak i med. V kombinaci se skořicí čaj dostane úplně jiný rozměr.
Terapeutka čínské medicíny, Kateřina Krajňák, dodává:
Po vypití zázvorového čaje by člověk neměl asi dvě hodiny chodit ven. Zázvor totiž otevírá póry, a tak člověk má větší šanci, že nastydne.
Eva says
Mám dilema.
Od bylinkáře i lidového léčitele mám informaci,že zázvor a citron se nemíchají,
„nemají se rády“. S medem ano,citron ne.
Řídím se těmito radami,přijde mi to věrohodné-intuice.
Přeji vše dobré ,Eva