„Beru léky na ředění krve, můžu užívat kurkumu?“
To je jedna z otázek, které dostáváme poměrně často.
Je to pochopitelné.
Člověk si přečte o přínosech, které má kurkuma a její aktivní látka kurkumin, a nechce se mu o ně přijít, protože bere léky na ředění krve.
Lidé odedávna používali kurkumu pro kulinářské a léčebné účely. Kurkumin je aktivní složkou kurkumy a zdá se, že má nejen protizánětlivé vlastnosti, ale také antikoagulační vlastnosti, tj. ředí krev.
Kurkuma je přírodní pomocník na ředění krve. Studie z roku 2019 uvádí, že kurkuma může pomoci proti srážení krve. (Zdroj)
To jsou dobré zprávy pro každého, kdo chce předcházet kardiovaskulárním onemocněním a chce mít zdravé srdce.
Na druhou stranu je však na místě opatrnost, když člověk bere léky na ředění krve.
Kurkuma je přírodní dar
Kurkuma je skvělým pomocníkem nejen při prevenci, ale i zvládání rozličných zdravotních neduhů.
Je skvělá při zánětech, bolestech kloubů, problémy s trávením, vysokým krevním tlakem, a takhle bychom mohli pokračovat hodně dlouho.
A jedním z jejich účinků, které jsou poměrně dobře studiemi rozklíčované, jsou antiagregační a antikolaguační účinky. (Zdroj: Front Pharmacology, 2020)
Co to znamená?
Oba účinky lze velmi zjednodušeně přeložit jako účinky snižující a ovlivňující srážlivost krve.
Ideální jako prevence kardiovaskulárních nemocí, ale pokud člověk bere léky na ředění krve, tak to může zvýšit jejich účinnost a udělat pěknou neplechu.
Jak funguje srážení krve
Představte si, že krev je jako řeka, která protéká tělem.
Když by došlo k nějakému zranění, tak by tato řeka mohla vytéct.
To by nebylo moc dobré.
Proto potřebujeme, aby červená řeka vytvořila přehradu, která zabrání vykrvácení.
Naštěstí máme krevními destičky a bílkoviny.
Ty se začnou se shlukovat a vytvoří sraženinu, která slouží jako přehrada.
Podobně jako se v řece na sebe naskládají listy a ucpou potrubí, kterým řeka utíkala pryč.
Srážení krve se odborně označuje jako kolaguace.
Krevní sraženiny mohou i zabíjet
Jako všechno i krevní sraženiny mají svůj rub i líc.
Když se říznete při vaření, tak chcete, aby se vytvořila krevní sraženina a nevykrváceli jste.
To jsou dobré sraženiny.
Vedle nich jsou tu sraženiny, které potkat nechcete.
Krevní sraženiny mohou vzniknout i uvnitř cév v důsledku nemoci, nezdravého životního stylu (sedavý způsob života, kouření), užívání hormonálních léků (např. antikoncepce), rostoucího věku, genetických mutací, ale svoji roli může hrát i dědičnost.
A taková krevní sraženina se může jednak zužovat cévy a tepny, anebo se může uvolnit a krevním řečištěm doputovat do plic a způsobit plicní embolii (vyzkoušeno za vás, fakt to nechcete).
Nebo se sraženina vydá do srdce případně do mozku a může způsobit infarkt nebo mrtvici.
Takže něco, čemu se chceme co nejvíc vyhnout.
Léky na ředění krve pomáhají předcházet sraženinám
Lidé, kteří mají zvýšené riziko vzniku krevních sraženin z nejrůznějších důvodů, tak odcházejí od lékaře s receptem na Warfarin, Xarelto, Heparin, nebo jiné léky na ředění krve.
Když se říká, že jde o léky n „ředění“ krve, tak není tak úplně přesné označení toho, co se s krví děje. Krev se neředí, léky pouze zpomalují procesy, které se při srážení dějí. Ale termín „ředění krve“ se mezi laiky usadil a každý ví, co je tím myšleno.
Nevýhodou léků na „ředění krve“ je, že každé sebemenší zranění lidem užívajícím léky na ředění krve déle a více krvácí.
Takže je potřeba být opatrný a každému řízanci nebo návštěvě u zubaře věnovat velkou pozornost.
A jako ve všech případech, kdy užíváte dlouhodobě nějaké léky, měli byste si dávat pozor na to, co jíte, včetně toho, jaké užíváte doplňky stravy.
Protože i když je něco přírodní, tak to automaticky neznamená, že to nemůže ovlivňovat účinek léků.
Kurkumin jako přírodní prostředek na ředění krve
Studie prokázaly, že kurkumin a jeho derivát (bisdemethoxycurcumin, BDMC) prodloužil čas potřebný k vytvoření krevní sraženiny. (Zdroj: Antikoagulační aktivity kurkuminu a jeho derivátu, 2012)
Další výzkumy to podpořily zjištěním, že kurkumin obsahuje nejen antikoagulační vlastnosti, ale také antiagregační vlastnosti – což ukazuje na schopnost kurkuminu úspěšně pomáhat při ředění krve. (Zdroj: Prostaglandis, leukotrienes and essential fatty acids, 1989)
Takže svým způsobem pokud užíváte dlouhodobě kurkumu anebo kurkumin, už nějaká forma prevence krevních sraženin probíhá.
Určitě to není tak, že by kurkumin nebo kurkuma byl stejně silný jako specializované léky, ale na úrovni péče o zdravé srdce může pomáhat.
To je i jeden z důvodů, proč je kurkuma skvělá mimo jiné i v prevenci kardiovaskulárních onemocnění, protože tam jsou krevní sraženiny jedním z rizikových faktorů.
A co když na ředění krve užíváte léky, můžete užívat i kurkumin?
Kurkuma a její aktivní látka kurkumin může zvýšit účinek léků na ředění krve.
Je extrémně nebezpečné užívat obojí dohromady!!!
Jakákoliv malá rána může způsobit, že krvácení nepůjde zastavit. Pokud člověk nevykrvácí, tak přijde o hodně krve a to brutálně poškodí jeho orgány.
Sama jsem po embolii plic (po COVID vakcíně) brala rok léky na ředění krve a kurkumě jsem se vyhýbala. Když jsem léky dobrala, tak jsem se po diskusi s doktorem vrátila ke Zlatému Kurkuminu.
Každý člověk je jiný, a proto je důležité své zdraví diskutovat s odborníkem.
Nicméně pokud člověk bere nízké dávky léků na ředění krve na prevenci, může po konzultaci s lékařem dávat smysl přejít na přírodní alternativu. Ale rozhodně by takové rozhodnutí nemělo probíhat na základě jednoho článku na internetu, ač v dobré víře napsaného.
Pokud užíváte Warfarin, tak tam je to jednoduché. Chodíte pravidelně k lékaři, kdy měří hodnotu toho, jak jste „naředění“. Takže když začnete užívat kurkumu, tak nejpozději za 2 týdny zjistíte, jestli Warfarin ovlivňuje.
V případě Xarelta nebo jiných novějších léků na ředění krve, tak tam už tak často na kontroly nejspíš nechodíte, takže může být hůř poznat, jestli se vzájemně s kurkumou ovlivňují. Což může být nebezpečné, takže to raději nepokoušejte.
Když užíváte léky na ředění krve, vyhněte se kurkumě a kurkuminu
Co z toho všeho tedy vyplývá?
Pro zdravého člověka jsou antikolaguační vlastnosti kurkumy a kurkuminu pozitivní.
Je to totiž skvělá prevence případných krevních sraženin a tím i kardiovaskulárních onemocnění, kterým trpí v podstatě každý třetí Čech a je příčinou 41,8 % všech úmrtí. (Zdroj: NZIP, 2023)
V běžných dávkách (jako koření či jako doplněk stravy) je účinek kurkumy na ředění krve pravděpodobně nevýznamný.
Pro člověka, který už dnes léky na ředění krve užívá, je na místě opatrnost.
Obecná rada je, vyhněte se kurkumě a kurkuminu. Jistota je jistota.
Pokud přesto nemůžete odolat nebo chcete přírodní alternativu k lékům, tak vše dobře proberte se svým lékařem.
Díky prevenci a dobré péči o své srdce, cévy i krev můžete žít déle naplněný život.
Eva Flídrová says
Dobrý den Petro,
vaši kurkumu odebírám již dlouhodobě kvůli artróze ve všech kloubech co mám, přestože užívám též dlouhodobě léky na srážení krve PRADAXU 1 – 1. Raději se dr. neptám, protože by mi to zřejmě z jeho profese kardiologie zamítnul (1 x jsem prodělala infarkt) a tak si posiluji své klouby, které opravdu někdy hodně, hodně bolí. Zatím dobré