Zánět je přirozenou reakcí lidského těla na úraz nebo napadení jinými organismy.
Jeho účelem je ohraničit poškozenou část a vyslat do ní fagocytující buňky určené k likvidaci cizorodých organismů.
V případě úrazu pak zánět často snižuje rozsah pohybové aktivity, aby nedošlo k dalšímu poškození narušené tkáně.
Jaké známe typy zánětu?
Rozlišujeme mezi dvěma typy zánětu – akutní a chronický.
Zatímco prvně jmenovaný je přirozenou součástí ozdravných mechanismů, chronický, jenž je projevem neustálého působení stresových prvků na organismus, může být příčinou závažných zdravotních komplikací.
Co může způsobovat?
Chronický zánět bývá častou příčinou většiny civilizačních onemocnění, jakými jsou například:
- cukrovka
- srdeční a cévní onemocnění
- Alzheimerova choroba
- metabolický syndrom
- rakovina
- revmatoidní artritida
Co všechno může být příčinu chronického zánětu?
Kromě chorob a úrazů, jejichž je zánět sekundárním projevem, se na jeho vzniku podílí následující faktory, z nichž drtivá většina úzce souvisí s naší životosprávou.
- prozánětlivé potraviny
- glykemický index potravin
- nedostatek spánku
- chronický stres
toxiny z okolního prostředí - elektromagnetický smog
- nedostatek pohybu
- nedostatečný pobyt na čerstvém vzduchu
- alergie na potraviny
- vysoký obsah omega 6 mastných kyselin ve stravě
- negativismus
- špatně fungující střeva
Málokdy má tvorbu zánětu na svědomí jedna jediná příčina (vždy by muselo jít o extrém). V drtivé většině případů jde o kombinaci několika faktorů dohromady. Mezi ty nejčastější příčiny zánětlivých onemocnění patří chronický stres, konzumace prozánětlivých potravin, zakyselení organismu, oxidační stres a nedostatek spánku.
Jak s tím vším bojovat?
Kromě dodržování doporučených stravovacích návyků a přiměřené pohybové aktivity, může být významným pomocníkem při prevenci nebo boji s chronickými záněty kurkumin. Je to v kurkumě obsažena látka žluté barvy disponující silně protizánětlivými účinky, jež byly prokázány nezávislými vědeckými studiemi a v mnoha ohledech se vyrovnají běžně předepisovaným léčivům.
Nejsilněji se působení kurkuminu projevovalo u pacientů s revmatoidní artritidou, kde dokonce převyšovalo účinky standardně podávaných léků a u ostatních zánětlivých onemocněních kloubů výrazně tlumilo jejich projevy.
Síla kurkuminu spočívá zejména v jeho schopnosti působit protizánětlivě hned v několika fázích zánětlivých procesů včetně té na molekulární úrovni. Kurkumin blokuje činnost NF-kB molekuly, která v buňkách spouští geny související se zánětem. NF-kB molekuly se nachází v cytoplazmě (buněčná tekutina) a jsou aktivovány cytokiny. Cytokiny jsou hormony jejichž nadměrná produkce je výsledkem chronického stresu anebo dlouhodobé spánkové deprivace.
Kurkumin je silný antioxidant, který dokáže v organismu neutralizovat volné radikály a navíc podporuje aktivitu antioxidačních enzymů produkovaných naším tělem. V tomto ohledu je jeho působení možná významnější než samotné protizánětlivé účinky, neboť zde jeho činnost směřuje proti velice časté příčině zánětů, kterou oxidační stres bezesporu je.
Samotná kurkuma je pak kromě atraktivní chuti také prospěšná z hlediska acidobazické rovnováhy, protože patří mezi tzv. zásadotvorné potraviny, jichž je v běžném jídelníčku zoufalý nedostatek, a pomáhá neutralizovat okyselující jevy.
Kurkumin pomáhá eliminovat dopady dlouhodobého stresu
Dlouhodobý stres bývá nejčastěji základním kamenem opakujících se zánětů.
Útěk nebo boj.
Toto jsou reakce, na které se organismus pod vlivem psychického stresu připravuje. Při bezprostředním ohrožení nám tato vlastnost pomáhá přežít, při dlouhodobém působení stresujících podnětů se však často obrací proti nám.
Při stresu se snižuje vstřebávání živin, dochází k aktivaci sympatiku, zvýšené cytokinové produkci a oxidačnímu stresu. Stres také brání kvalitnímu spánku.
Kromě výše zmíněných důsledků je stres také stimulantem spojeným se zvýšenou konzumací alkoholu, nezdravých potravin anebo kouřením. Kromě prozánětlivých procesů, které v těle při dlouhodobém stresu probíhají, je tedy tento faktor i spouštěčem mnoha dalších rizikových jevů.
Těžko se s ním bojuje, protože často vyplývá z problémů, které nejsme schopni v krátkodobém horizontu vyřešit, je vhodné však alespoň částečně odbourat některé jeho negativní dopady.
Kurkumin, jako silný antioxidant dokáže většinu negativních projevů stresu potlačit. Navíc jeho schopnost zvyšovat hladinu BNDF (mozkový neurotrofní faktor) působí preventivně proti vzniku depresí.
Prozánětlivým potravinám se nevyhnete, s kurkuminem se jich nemusíte bát
Častou příčinou prozánětlivých procesů jsou průmyslově zpracované potraviny. Patří mezi ně potraviny s obsahem rafinovaného cukru, bílé mouky, zpracované maso, mléčné výrobky, glutamát sodný nebo rafinované oleje.
Z výše uvedeného seznamu je zřejmé, že nedisponujete-li dostatečným časovým fondem na nákup vhodných surovin a přípravu vlastního jídla, nemáte moc šancí se například při každodenním menu v restauraci těmto potravinám vyhnout.
Kurkumin není cesta k tomu, abyste se začali cpát sladkostmi a obědvali ve fast foodech. Jde spíš o to, že každý člověk má své slabůstky, kterých se velice nerad vzdává. Pokud tyto netvoří vaše celodenní menu, nemusíte si dělat přehnané starosti. Preventivní účinky kurkuminu byly mnohokrát prokázány.
Kurkuma dokáže regulovat zakyselení organismu
Další z příčin zánětu může být narušení acidobazické rovnováhy, k čemuž dochází vlivem stresu, nadměrné fyzické zátěže, užíváním návykových látek, jednostranně zaměřenou, nevhodně nebo v nevhodnou dobu konzumovanou stravou. Zde dochází k zakyselení organismu a následnému uvolňování metabolitů přispívajících tvorbě zánětu.
Pozor – překyselení organismu nemá co dočinění s pH krve – to se pohybuje stále kolem hodnoty 7,4 a jeho výraznější odklon znamená bezprostřední ohrožení života. Překyselení znamená zejména zvýšenou zátěž pro organismus, který se musí pracně vyrovnávat s úkolem udržet pH krve v úzce stanovených mezích.
Většina běžně konzumovaných potravin vytváří v těle kyselinotvorné procesy. Výjimku tvoří, a to ne zcela ve všech případech, ovoce a zelenina, většina bylin, zelené čaje a několik dalších specifických druhů poživatin.
Okořeňte si život. Kurkuma patří mezi zásadotvorné potraviny a její používání v běžné kuchyni dokáže snížit okyselující účinek potravin.
Nejsilnější bojovník proti oxidačnímu stresu
Oxidační stres nastává ve chvíli, kdy množství volných radikálů v těle převyšuje jeho antioxidační kapacitu. To je situace, kdy během látkové výměny působením kyslíku dostane některá molekula jeden elektron navíc a stává se z ní volný radikál.
Elementární vlastností takového prvku je značná nestabilita a agresivita, kdy doslova přepadává a na potkání “krade” elektrony jiným molekulám. Tím z nich učiní rovněž volné radikály, které potom napadají další a tím se spouští řetězová reakce. Ta se opakuje, dokud volný radikál nenarazí na jiný volný radikál anebo antioxidant.
Aktivitou volných radikálů dochází k poškozování buněk, které jsou jako primární cíl jejich útokům vystaveny zhruba 10 000x denně. Ano, každá buňka – každá z 80 milionů buněk v těle 10000 krát denně.
Tělo se samozřejmě tomuto procesu brání produkcí vlastních antioxidantů, jeho kapacita je však limitována. Nastavení našeho organismu je totiž staré desítky tisíc let a pracuje s předpokladem tvorby volných radikálů pouze z přirozených příčin.
Vzhledem k tomu, že se jedná zčásti o přirozený proces imunitního systému, nelze tvorbu volných radikálů úplně eliminovat. Negativní vlivy moderní doby však dokáží jejich produkci zvýšit až několikanásobně nad rámec naší antioxidační kapacity.
Jak již bylo zmíněno, kurkumin je nejen silným antioxidantem, ale dokáže zvýšit vlastní antioxidační kapacitu našeho těla.
Spěte sladce
Spánek je pro zdravý život stejně důležitý jako jídlo, protože má zásadní vliv na regeneraci a je výrazným pomocníkem při léčbě zranění a úrazů. Lidé trpící nedostatkem spánku mají vyšší hladinu kortizolu, což je stresový, prozánětlivý hormon. Nedostatek spánku vede k chronickému stresu, poruchám paměti, ztrátě hořčíku, snižuje odolnost vůči stresu a v neposlední řadě také vede k nižší produktivitě.
S jednorázovými výkyvy se tělo dokáže rychle vyrovnat, v případě dlouhodobé deprivace se spánkový nedostatek stává podhoubím pro tvorbu zánětlivých procesů.
Kurkumin nedokáže nahradit spánkový deficit. Dokáže však svými účinky potlačit negativní důsledky chronického stresu, který má často na kvalitu spánku výrazný vliv. Nelze však spoléhat na zázračné vlastnosti. Kurkumin jen pomůže uhasit požár, pokud se ale nepoučíte, začne hořet znova.
Maximální efekt
Abychom docílili maximálního efektu kurkuminu, doporučuji jeho užití ve formě dobře vstřebatelného extraktu. Vzhledem k nízkému obsahu kurkuminoidů v samotné kurkumě (asi 3-5%) bychom k dosažení požadovaného příjmu kurkuminu museli sníst denně několik polévkových lžic kurkumy a zároveň se smířit s faktem, že organismus přijme jen jeho mizivé procento a zbytek bez užitku projde trávicím traktem.
Proto jsou extrakty kurkuminu obohacovány o nejrůznější přídavné látky podporující jeho vstřebávání, z nichž doporučuji užívat ty, které jsou přírodního původu.
Jako nejúčinnější podpora kurkuminu se jeví piperin, což je v pepři se vyskytující alkaloid, s jehož kombinací se vstřebatelnost kurkuminu zvyšuje až 1000x.
Kurkumin s piperinem tak ve válce s chronickými záněty funguje jako jaderná hlavice a její nosič. K umocnění celého efektu bych doporučil jeho konzumaci po jídle obsahujícím tuk.
Na co si dát pozor
V prvé řadě nepřekračovat doporučené denní dávkování.
Platí totéž jako u ostatních doplňků a potravin vůbec, že všeho moc škodí.
Užíváte-li léky proti vysokému tlaku, neužívejte kurkumin bez souhlasu ošetřujícího lékaře.
Kurkumin totiž umocňuje účinky těchto léků, což není ani tak problém kurkuminu jako problém obecný, neboť užívání antikoagulancií a protizánětlivých doplňků stravy se téměř vždy vylučuje.
Závěr
Faktory negativně ovlivňující zánětlivé procesy v těle na nás v současném světě působí 24 hodin denně.
Chronické záněty pak jsou odrazovým můstkem k degradaci imunitního systému a rozvoji dalších civilizačních chorob vedoucích k omezení životních schopností a v řadě případů i ke smrti.
Kurkumin prokazatelně přispívá k potlačování nejen zánětlivých procesů, ale i samotných příčin jejich vzniku.
Napsat komentář